Drošība un vīruss 2
Turpinot iesākto tēmu, apskatīsim cēloņus.
Nē, ne tos, no kurienes vīruss radies, kā tas izplatījies, un kas pie tā vainīgs. Šīs sazverestības teorijas uztur citi. Šoreiz par mūsu pašu zemīti, un tās drošību.
Kā zināms, par vīrusu jau bija zināms pašā 2019.gada nogalē. Vēlāk par vīrusu sāka runāt Irānā un Itālijā. Pēc visa, šajā brīdī jau bija jāizsludina trauksme, bet... Mūs tas līdz laikam neskāra, un nekas netika darīts.
Un tad... Februāris. Irānis, izmantojot AirBaltic lido no Itālijas uz Rīgu, lai tālāk dotos uz Igauniju. Irānis lidmašīnā ir tuvu ar mūsu tautiešiem, kuriem pastāvēja reālas iespējas inficēties. Pēc tam ar šo irāni autobusā arī atrodas daudz cilvēku, kuriem arī ir visas iespējas inficēties. Protams, spriežot pēc visa – paveicās. Bet... Par ko tas liecina? Tas liecina par to, ka mūsu valdība un citas atbildīgās struktūras ir absolūti negatavas krīzes situācijām.
2020.gada 12.marts. Beidzot tiek sasaukta krīzes komisija, un izsludināts ārkārtas stāvoklis. Tajā pat laikā, no infekcijas skartajām valstīm ierodas ar vien vairāk cilvēku. Pie kam Rīgas lidostu izmanto gan lietuvieši, gan igauņi. Lidostā vienīgie drošības pasākumi – daži stendi ar rokas dezinficēšanas līdzekļiem. Un viss. Iespēja veikt testu uz COVID-19 ir tikai iebraucējiem, pārējiem tas pieejams par milzu naudu. Tādā veidā valdība kārtējo reizi parāda savu absolūto neizpratni un to, ka ne valdība, ne dienesti nav gatavi krīzes situācijām. Tā vietā visiem tiek stāstīts, ka testiem un veselības izmeklēšanai lidostā nav jēgas, jo inkubācijas periods vīrusam esot 14.dienas. Uzreiz viens dumjš jautājums – vai tiešām Veselības ministrija domā, ka inficēties var tikai transportā, un starp tiem, kas ieradies, nevar būt inficētie, kas inficējušies dienu atpakaļ, nedēļu, utt.?
2020.gada 15.marts. Lietuva un Igaunija paziņo par ārkārtas mēriem, un slēdz savas robežas. 2020.gada 16.marts – Latvija veic izmaiņas ārkārtas stāvoklī, nosakot papildus ierobežojumus, un beidzot vismaz vārdiem atzīstot, ka krīze ir reāla. Latvijas satiksmes ministrija un Ārlietu ministrija uzsāk repatriācijas reisu organizēšanu gan pa gaisu, gan pa jūru. Beidzot lidostā u.c. parādās veselības kontroles punkti. Lai gan vēl 16.martā, kad atgriežas vienlaicīgi lielākais skaits cilvēku – lidostā vēl nekādu papildus drošības pasākumu (informācija no pašiem atbraucējiem).
Valsts drošība krīzes situācijā aprobežojas ar lūgumu ''pašizolēties''. Tanī pat laikā ''pašizolēšanās'' un karantīnas noteikumu ievērošanu reāli sāk kontrolēt tikai pēc 16.marta. Tanī pat laikā mūsdienu paaudze savā mazizglītotībā pilnībā ignorē šos lūgumus, kā rezultātā mēs redzam pirmos pašinficēšanās gadījumus (pašinficēšanās – inficēšanās savas valsts teritorijā kontaktējoties ar personu, kura vīrusu ievedusi no ārpuses). Lasām par vairākiem gadījumiem, kad cilvēki atklāti ignorē pašizolācijas prasības. Policija reāli spēj kontrolēt tikai tos gadījumus par kuriem ziņo līdzcilvēki.
Viss šis parāda, ka valsts drošība ir tikai uz papīra. Valstij nav ne koncepcijas, ne plāna jebkādas krīzes risināšanai. Par to arī norāda līdzekļu, materiālu trūkums gan dienestos, gan valsts materiālajās rezervēs, lai gan katra gada nozaru budžetos paredz summas materiālo rezervju nodrošināšanai.
Vai uz doto momentu drošība ir sasniegta. Gan jā, gan nē. Jā, jo beidzot ir izdarīts tas, kam bija jābūt izdarītam vēl februāra sākumā. Nē, jo klausoties ministru preses konferences un paziņojumus, ir skaidrs, ka tiem trūkst gan pārliecības, gan galīgas sapratnes par notiekošo, un lēmumi pārsvarā tiek pieņemti ar dienu līdz nedēļas nokavēšanos.
Jācer, par ko gan ir lielas šaubas, ka izejot caur šo krīzi, valdība spēs saprast savas kļūdas, un par valsts drošību sāks domāt reāli, skatoties nākotnē, nevis ķerot karstu tagadnē.
Un vēl... Ļoti liels paldies tiem apzinīgajiem, kuri godīgi un apzinīgi ievēro pašizolācijas un karantīnas noteikumus.
Paldies visiem, kas lasījuši. Paldies par jūsu komentāriem un diskusijām, kas ir visnotaļ auglīgas. Nu un vislielākais paldies atbalstītājiem. Tieši jūs palīdzat radīt jaunus rakstus.